W oczekiwaniu na sezon wyjdź na wirtualne boisko

Aktualna sytuacja na świecie zmusza nas do tego, żeby trochę zwolnić tempo naszego życia i jeśli nie jest to konieczne –  nie wychodź i zostań w domu. To dobry czas, by przyjrzeć się grom wideo w realiach naszej ulubionej dyscypliny sportu. Usiądźcie na kanapie, weźcie pady w dłoń i rzućcie wyzwanie swojemu znajomemu z boiska lub z trybun!

Techno Bowl

Platforma: Oryginalnie NES, Dostępne na Nintendo Switch

Zaczynamy dość nietypowo, bo od produkcji, która na pierwszy rzut oka może kojarzyć nam się z bazarowymi konsolkami i czasami legendarnego „pegasusa”. Techno Bowl to tytuł, który dzięki swojej prostocie, potrafi przyciągnąć na wiele godzin. Przed rozpoczęciem akcji wybieramy jedną z zagrywek za pomocą kombinacji klawiszy, a później ją egzekwujemy. Sterowanie jest banalnie proste. Wykorzystujemy klawisze na D-Padzie oraz przyciski A i B. To tyle – nic skomplikowanego. Techno Bowl oryginalnie wyszło na konsolę NES, jednak w obecnych czasach są dwa sposoby, żeby ją uzyskać. Możemy ściągnąć na swój komputer/telewizor/smartfon emulator retro konsol oraz ROM tej gry lub jeśli posiadamy konsolkę Nintendo Switch oraz aktywny abonament Nintendo Switch Online, możemy z tamtejszego eShopu ściągnąć dedykowaną aplikację NES, w której ta gra się znajduje.

https://youtu.be/v78pySyiGOc

Seria Axis Football

Platforma: PC, Android (edycja 18 PS4, Xbox One)

Taki Madden, tylko trochę gorszy. Tak w skrócie można opisać serię Axis Football. Gameplay oparto na znanej formule, kultywowanej od lat przez programistów z Electronic Arts. Przed każdą akcją mamy wybór szeregu zagrywek, możemy podejrzeć linie ścieżek oraz wydawać polecenia poszczególnym zawodnikom. Graficznie również wygląda to nieco gorzej niż w Maddenie. Nie uświadczymy tutaj licencji drużyn oraz graczy. W miarę dobry tytuł do pogrania, lecz nie oczekujcie cudów.

NCAA Football (Madden MOD)

Platforma: PC, PS4, Xbox One

Futbol uniwersytecki ma trochę pecha, bo niekiedy jest bardziej emocjonujący niż NFL, a nie doczekał się w ostatnim czasie swojej pełnoprawnej gry wideo na licencji. Społeczność moderów jednak nie zawodzi i co sezon stara się dostarczać kibicom mody i łatki, które zmieniają różne produkcje tak, by te symulowały aktualny sezon NCAA z rosterami, strojami, stadionami itd. Na YouTube natknąłem się na filmy prezentujące rozgrywkę z College Football na silniku Maddena. Niestety nie powiem Wam jak należy zmodyfikować pliki gry, bo po prostu nie mam pojęcia jak to zrobić.

Seria NFL Street

Platforma: PS2, Xbox, GameCube

Pamiętacie czasy konsoli PlayStation 2 i tych wszystkich świetnych gier z tamtego okresu? Ja pamiętam jakby to było wczoraj. Co prawda nigdy nie miałem pudełka drugiej generacji od SONY przy swoim telewizorze, jednak dzięki uprzejmości kolegów, mogłem czasami zasmakować grania na DualShocku. W pewnym okresie swojej działalności, EA postawiło na tytuły sportowe z dopiskiem „Street”. Gry o futbolu amerykańskim również dostały (aż 3!) takie edycje. NFL Street to nic innego jak futbol amerykański w bardzo ziomalskim, ulicznym klimacie. Potężne uderzenie, power-upy, nietypowe zagrania oraz szydzenie z przeciwników to znak rozpoznawczy tej serii. Jest to idealna odskocznia od sztywnej oprawy meczowej. Na odstresowanie się jak znalazł! W dzisiejszych czasach w NFL Street możecie zagrać na dwa sposoby. Pierwszy polega na odszukaniu w szafie starej konsoli, podłączeniu jej i wsadzeniu nośnika z grą, natomiast drugi to pobranie emulatora PCSX2 na swój komputer i uruchomienie NFL Street za pomocą wirtualnego ROMu.

Madden NFL Mobile

Platforma: Android, iOS

W czasach, kiedy telefony komórkowe posiadają po 12GB pamięci RAM i 128GB pamięci wbudowanej, przenoszenie pełnoprawnych tytułów na wersję „Mobile” nie jest niczym dziwnym. Nie inaczej stało się z grami sportowymi od EA. Na telefonach pogramy w FIFĘ, NBA, a także w dobrze nam znanego Maddena. Niestety, mobilne produkcje to często twory nastawione w dużym stopniu na mikrotransakcje i wszelkiego rodzaju wirtualne waluty, co psuje zabawę. W mobilnym Maddenie również to odczujemy, lecz jeśli jesteśmy wytrwali i nie przeszkadza nam grindowanie, to będziemy dobrze bawić się na mobilnych boiskach. Do grania polecam sparować kontroler, no chyba, że dobrze gra się Wam za pomocą ekranu dotykowego.

Seria Madden NFL

Platforma: PC, PS4, Xbox One

Myślisz: gra wideo o futbolu amerykańskim? Mówisz: Madden! Nie ma innej opcji. No dobra – są, ale nie tak rozwinięte i dopracowane, jak flagowa produkcja od Electronic Arts. Na przestrzeni lat gameplay miał swoje wzloty i upadki, lecz moim skromnym zdaniem najnowsza odsłona (z numerkiem 20) jest bardzo przyjazna użytkownikowi i mi osobiście gra się w nią świetnie. Wszystkie drużyny NFL, wszystkie stadiony (nawet Wembley i Tottenham!), Pro Bowl, Draft, tryb kariery zawodnika, kampania fabularna, tryb Ultimate Team, gra przez sieć i wiele, wiele więcej. W Maddenie jest co robić i nuda na pewno szybko Was nie dopadnie. Co ciekawe, od edycji 19 gra dostępna jest również na komputerach osobistych (powrót po 11 latach). Jeśli chcecie pograć w Maddena, to macie dwie opcje: kupić grę na własność za pośrednictwem platformy Origin lub dedykowanych sklepów na konsolach lub wykupić abonament EA Access lub Origin Access, w skład którego wchodzi najnowsza odsłona serii.

Pełną listę futbolowych tytułów znajdziecie pod tym adresem

Miłego grania!

Leave a comment