Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce od samego początku istnienia stawia sobie ambitne cele i w krótkim czasie udowodnił, że potrafi je konsekwentnie realizować. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że dla futbolu w Polsce nastał wielki dzień, bowiem zostaliśmy oficjalnym członkiem IFAF. O kulisach całego procesu rozmawiamy z Prezesem Związku – Dawidem Białym.
ZFAP oficjalnie został członkiem IFAF. Wyjaśnij proszę, co to dla nas oznacza.
IFAF jest międzynarodową organizacją zrzeszająca federacje narodowe i czuwającą nad przygotowaniem rywalizacji międzypaństwowej. Można porównać ją do doskonale znanego piłkarskiego odpowiednika, którym jest FIFA. Obecność Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce w szeregach IFAF to niezbędny warunek umożliwiający reprezentacji Polski udział np. w Mistrzostwach Europy. Warto podkreślić również, że członkostwo we właściwej międzynarodowej organizacji jest warunkiem koniecznym, aby otrzymać oficjalny status Polskiego Związku Sportowego.
W środowisku futbolu amerykańskiego istnieją dwa IFAFy. Europejski – IFAF Paris oraz ten ze Stanów Zjednoczonych – IFAF New York. Z którym IFAFem prowadziliście konsultacje i jakie są różnice między tymi dwoma organizacjami?
Stan, o którym mówisz to już przeszłość. W światowym środowisku futbolowym faktycznie panował rozłam, jednak został on zażegnany przed mniej więcej trzema laty. Co ciekawe, rozstrzygnięcie sporu, kto jest “właściwym” IFAFem zbiegło się w czasie z momentem najbardziej intensywnego “rozłamu” w futbolowej Polsce. Krajowy podział na PLFA i LFA skutecznie blokował dołączenie do struktur IFAF, która jednoznacznie dała do zrozumienia, że rozpocznie z reprezentantami Polski rozmowy dopiero, kiedy uporamy się z naszą sytuacją wewnętrzną. Mediacje pomiędzy klubami przy udziale Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, a następnie w pełni demokratyczne powołanie Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce były warunkami koniecznymi, aby drzwi do świata międzynarodowego futbolu się dla nas uchyliły.
Uzyskanie akceptacji przez IFAF to także kolejny krok do statusu Polskiego Związku Sportowego. Na jakim etapie jest Związek, jeśli chodzi o tę kwestię i jakie korzyści z niej wynikają?
Planując działania mające na celu rozwój futbolu amerykańskiego w Polsce siłą rzeczy musieliśmy skupić się na budowie stabilnego fundamentu. Od początku dążymy do uzyskania statusu Polskiego Związku, który umożliwi nam wykorzystanie pełni możliwości gwarantowanych przez Ministerstwo Sportu. Pozwoli Związkowi Futbolu Amerykańskiego w Polsce na udział w programach grantowych, a także uwiarygodni pozycję naszej dyscypliny. Po stworzeniu naszej organizacji, przyjęciu właściwego statutu, powołaniu władz oraz zbudowaniu relacji w Ministerstwie, dołączenie do IFAF było kolejnym, naturalnym krokiem rozwojowym. Dzisiaj możemy z dumą stwierdzić, że wymogi formalne zostały przez Związek spełnione, a uzyskanie statusu Polskiego Związku Sportowego jest tylko i wyłącznie kwestią czasu.
Czy współpraca z IFAF to szansa dla polskich ośrodków na organizację campów/tryoutów/szkoleń z doświadczonymi trenerami lub zawodnikami ze Stanów? Jako Związek macie dobre kontakty z NFL Alumni. Czy teraz będą one jeszcze lepsze?
Akurat w przypadku NFL Alumni jest to temat całkowicie niezależny, jednak zgodzę się, że współpraca z organizacjami takimi jak IFAF otwiera wiele drzwi. Kluczowa jest możliwość powrotu reprezentacji Polski do międzynarodowej rywalizacji. Reaktywacja kadry to jeden z naszych najważniejszych celów i dzisiaj mogę ze wszystkimi tego konsekwencjami podkreślić, że światełko w “biało-czerwonym” tunelu staje się coraz jaśniejsze. Nie jest tajemnicą, że samo istnienie kadry ma dla naszej dyscypliny kluczowe znaczenie. Teraz, kiedy kolejne puzzle wskakują na właściwe sobie miejsca możemy realnie rozpoczynać prace nad reprezentacyjnym powrotem.
Związek istnieje dość krótko, a już zrobił bardzo wiele dla dyscypliny, jaką jest Futbol Amerykański. Jakie macie plany na kolejne miesiące i czy kibice mogą spodziewać się niespodzianek?
Od początku pracy dla Związku towarzyszy nam myśl przewodnia “one play at a time”. Stawiamy na działania, które przyczynią się do długofalowego rozwoju futbolu. Zostaliśmy członkami Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, a następnie dołączyliśmy do Międzynarodowej Federacji Futbolu Amerykańskiego (IFAF). Teraz czas na finalizację tematu statusu Polskiego Związku Sportowego. To kluczowe działania, które w przeszłości zawsze przegrywały w starciach z bieżącymi sporami i problemami. Naszym celem jest integracja środowiska futbolowego i budowa solidnego fundamentu pod przyszłe sukcesy futbolowe zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Robimy swoje i bardzo cieszymy się, że po zdobyciu kolejnej pierwszej próby możemy w pełni skupić się na następnej zagrywce.