Wraz z ostatnim gwizdkiem na stadionie w Białymstoku, sezon 2020/2021 w Polskiej Futbol Lidze możemy uznać za zakończony. Dla wszystkich drużyn przyszedł czas na odpoczynek, podsumowanie sezonu oraz wyznaczenie celów na kolejny rok. Offseason to również czas transferów, a w tym roku na ich brak nie możemy narzekać. Zbroją się zarówno drużyny istniejące na futbolowej mapie polski od wielu lat, jak i młode zespoły – Stan listy transferowej na 20 listopada.
Królowie zwołują chorągwie
Kraków Kings w tym roku zbierają naprawdę groźną ekipę, zarówno pod względem zawodników, jak i sztabu szkoleniowego! Malik Jackson pozostaje trenerem głównym na kolejny sezon, a dołączą do niego Joe Daniels- jako specjalista od formacji ofensywnej oraz Charles Carr – jako defensive assistant. Oprócz amerykańskiego trio, przygotowaniem fizycznym i motorycznym Królów zajmą się Maciej Barański i Michał Bobrek. Poza szerokim sztabem trenerskim Kings zwerbowali do walki w przyszłym sezonie szereg polskich zawodników. Trójka talentów z Rzeszów Rockets: Wojciech Niemiec, Patryk Sapiński i Hubert Wojtusik (kolejno: skrzydłowy, biegacz i defensywny liniowy) to był dopiero początek transferów do Krakowa. Mateusz Dzioban, utalentowany defensive back, wracający do Polski po epizodzie w Niemczech, do tego Matt Barnett- absolwent St. Norbert College, gdzie grał jako Linebacker. Dodatkowo, wracający w rodzinne strony, Jacek Kuśmierczyk, zabierający ze sobą z Warsaw Mets kolejnego receivera – Dawida Dąbrowskiego. Gdy do tego dołączmy Romana Melnyka – kolejnego skutecznego linebackera, i Bartka Walczaka – ofensywnego liniowego z Tych oraz naprawdę solidnie prezentujący się skład juniorów, Kings wyglądają na zespół celujący w najwyższe cele. Zagadką pozostaje kwestia QB w Krakowskiej drużynie. Filip Mościcki – legenda polskiego futbolu i reprezentant Polski- odchodzi na sportową emeryturę, a koszulka z #19 na plecach już na zawsze pozostanie w hali sław drużyny z Krakowa – numer, z którym grał #FM19 został zastrzeżony. Zasady w PFL1 pozwalają na obecność jednego gracza z USA w danym czasie na boisku, a miejsce w formacji ofensywnej Królów pozostaje wciąż wolne. Czy możemy w najbliższym czasie spodziewać się transferowej bomby ze strony Kings?
Problemy w stolicy
Z obozu warszawskich metropolitan jak dotąd nie mieliśmy okazji usłyszeć zbyt wielu dobrych wieści. Jak na razie, jeśli chodzi o wzmocnienia, to Warsaw Mets podpisali trójkę polskich trenerów: Łukasza Kołodziejczyka w roli trenera głównego oraz Tomasza Brzostowskiego i Piotra Mitoraja – ekspertów od linii ofensywnej i defensywnej. Wielu graczy jednak odchodzi do innych składów, jak wcześniej wspomniany Jacek Kuśmierczyk i Mateusz Dąbrowski. Barwy zmienią w tym sezonie także Mateusz Szczęk, Konrad Wieczorek i Bartosz Stawowy. Kto zajmie ich miejsce w drużynie? Na odpowiedź będziemy musieli jeszcze poczekać.
Cisza w puszczy
Lowlanders Białystok jak dotąd milczą odnośnie wzmocnień na nadchodzący sezon. Jedyną wiadomą na temat „Ludzi z nizin” jest stanowisko trenera głównego – w 2022 roku tę funkcję dalej będzie pełnił Troy Baker.
Dragons stawiają na doświadczenie
W tym roku smocza rodzina powiększyła się przede wszystkim o grono szkoleniowców i wzmocnienie struktur drużynowych. Będą to: Osman Sulkiewicz jako general manager (odchodzący z drużyny mistrzów Polski, Gawin Campbell, weteran przez wiele lat związany z Griffons Słupsk i Seahawks Gdynia w roli Head Coacha i Luke Zetazate jako koordynator ofensywy. Do tego Matthew Meyer, zajmujący się sekcją juniorską, wraz z asystującym mu Karolem Górkiewiczem. Tom Mackay, zostający w Wieliczce na kolejny sezon, będzie kontynuował pracę nad linią ofensywną. Defensywny liniowy Mateusz Szczek i Ofensywny Liniowy Konrad Wieczorek to dwójka zawodników, którzy zasilą szeregi Smoków, opuszczając Warsaw Mets. Kolejne wzmocnienie linii of scrimmage to Michał Godlewski- młody i dobrze zapowiadający się wychowanek Lowlanders, grający na pozycji ofensywnego liniowego. Mateusz Poneta, wyrozniajacy się wide receiver z Archers Bydgoszcz, dołączy do kompletu skrzydłowych w Wieliczce. Do defensywy Dragons dołączy jeszcze Przemysław Odzimek, defensive back, wcześniej reprezentujący drużynę Warsaw Mets. Najnowszym transferem Dragons jest Łukasz Wojtkowski, defensywny liniowy posiadający doświadczenie w Olsztyn Lakers, Warsaw Sharks, Warsaw Spartans oraz Lowlanders Białystok.
Falcons zmieniają trenera
Nowym Trenerem Głównym Tyskich Sokołów został Augie Stevens, doświadczony szkoleniowiec z USA, który współpracował między innymi z Ravensburg Razorbacks (Niemcy). Tony Bowman – były Marines, z wieloletnim doświadczeniem w trenowaniu zespołów szkół średnich w USA, zajmie się koordynowaniem defensywą Falcons. Dobrze znany w Tychach trener liniowych defensywnych Pawel Klawender obejmie tę funkcję w Falcons już 5 rok z rzędu. Formację defensywną zasili także Darius Lewis, zawodnik reprezentujący NAU Lumberjacks – drużynę NCAA pierwszej dywizji. Kolejnym zagranicznym wzmocnieniem będzie Archie Stevens – brytyjski skrzydłowy z doświadczeniem zdobywanym zarówno na Wyspach, jak i w sąsiedniej Lidze Czeskiej.
Lokalne wzmocnienia rebieliantów
Sztab trenerski śląskiej drużyny powiększy się w tym sezonie o trzech specjalistów. Jordy Felipe zajmie się szkoleniem running backów, Makis Kyrkos- linebackerów i Gustavo Casagrande- liniowych ofensywnych. Dodatkowym wzmocnieniem będzie zaciąg z Towers Opole: Patryk Źrubek, Mateusz Szurpicki i Adam Podolak. Oprócz trójki opolan, do Rebels dołączą także Robert Szmielak – Receiver z Tych oraz Bartek Stawowy – Defensywny Liniowy z Warsaw Mets.
Mistrzowie bez nowych wzmocnień
Z obozu obecnych mistrzów Polski jak dotąd usłyszeliśmy tylko tyle, że elektryzujący rozgrywający Jacob Schimenz poprowadzi drużynę także w przyszłym sezonie.
Wszystkie transfery na bieżąco aktualizowane na naszej stronie – Transfery PFL sezon 2022