Półfinałowe scenariusze Polskiej Futbol Ligi

Zdjęcie: Szymon Starnawski / od Warsaw Mets

Przed nami ostatnia kolejka zmagań sezonu zasadniczego w najwyższej klasie rozgrywkowej Polskiej Futbol Ligi. Wciąż nie wiadomo, kogo zobaczymy w play-offach. Jak potoczą się losy wszystkich drużyn, dowiemy się już w najbliższy weekend. Scenariuszy jest kilka. 
Grupa północna 

Na północy naszego kraju nie ma większych dywagacji. Lowlanders Białystok zapewnili sobie awans z pozycji lidera grupy. Szanse na udział w dalszej rywalizacji mają Warsaw Mets i Warsaw Eagles. Od wyników obu meczów stołecznych drużyny zależy, kto zamelduje się w play-offach. 

Scenariusz 1. 

Awans Warsaw Eagles 

W przypadku Orłów sprawa jest prosta. Warszawiacy muszą wygrać sobotnie spotkanie w Białymstoku. To dość trudne zadanie. W czwartej kolejce pokazali, że nie jest niemożliwe. Zakończą wtedy sezon zasadniczy pięcioma zwycięstwami i w półfinale zmierzą się z liderem grupy południowej. 

Scenariusz 2. 

Awans Warsaw Mets 

Miastowi uważnie będą się przyglądać starciu między Eagles a Lowlanders. Od jego wyniku zależeć będzie czy dla stołeczni będą w niedzielę grać o awans, czy o honor. Porażka Orłów i zwycięstwo na AZS UWM Olsztyn Lakers da im upragnione miejsce w play-offach. Mimo takie samego bilansu co ich sąsiedzi z Warszawy zajmą drugą pozycję w grupie dzięki wcześniejszym wygranym w spotkaniach bezpośrednich. 

Grupa południowa

W odróżnieniu od grupy północnej żadna z drużyn nie wypracowała sobie miejsca w dalszej części sezonu. Sytuacja na południu kraju jest dużo bardziej skomplikowana. W ostatniej kolejce wszystkie zespoły muszą dać z siebie wszystko, by awansować. 

Scenariusz 1. 

Awans Jaguars Kąty Wrocławskie i Silesii Rebels Katowice

Stanie się tak, gdy obie drużyny odniosą zwycięstwo w ostatniej kolejce. Zespoły będą mieć po dziesięć punktów w końcowej tabeli. Rebelianci wyjdą z grupy na pozycji lidera dzięki lepszemu bilansowi spotkań bezpośrednich. Dolnoślązacy zajmą drugą lokatę i zmierzą się w półfinale z Lowlanders Białystok. 

Scenariusz 2. 

Awans Tychy Falcons i Silesii Rebels Katowice 

Sytuacja analogiczna do pierwszej w tej grupie. Z tą różnicą, że Sokoły zajmą pierwszą pozycję, a katowiczanie drugą. 

Scenariusz 3. 

Awans Jaguars Kąty Wrocławskie i Tychy Falcons

W tym wypadku w sobotnim meczu Jags muszą pokonać Sokoły na swoim boisku, a w niedzielę Kraków Kings zwyciężą z Silesią Rebels Katowice. Na koniec fazy zasadniczej trzy drużyny będą miały tę samą ilość punktów w tabeli końcowej. Awans wywalczą wtedy tyszanie, dzięki lepszemu bilansowi. 

Scenariusz 4. 

Awans Tychy Falcons i ? 

To jest najbardziej rozbudowana sytuacja, w której szanse na wejście do play-offów ma każda drużyna z grupy południowej. W tym przypadku Sokoły wygrywają w Kątach i awansują z pozycji lidera. O drugim miejscu zadecyduje „mała tabela”. Pozostałe zespoły będą miały bilans spotkań bezpośrednich 2-2. Będą wtedy brane pod uwagę punkty stracone, a kluczowy będzie wynik pojedynku w Katowicach. 

Kraków Kings zagrają w półfinale jeśli zwyciężą minimum 5 punktami oraz stracą mniej niż 13 punktów w meczu z Silesią Rebels. 

Rebelianci awansują jeśli przegrają z różnicą mniejszą niż 5 punktów i nie stracą 18 punktów. 

Jaguars Kąty Wrocławskie zameldują się w play-offach jeśli krakowianie wygrają i stracą więcej niż 13 punktów, a katowiczanie wpuszczą ich 18.