Futbolowa Europa a sezon 2020 – kto wystartuje, kto się wstrzyma, kto zawiesił?

Wciąż nie znamy dokładnej daty startu sezonu oraz podziału na grupy w naszej krajowej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Drużyny rozmawiają, Związek pracuje, lecz finalnych decyzji wciąż brak. Inaczej jest w przypadku krajów Europy, które już zadecydowały, jak będzie wyglądał sezon. Dziś przyglądamy się decyzjom poszczególnych federacji i wyjaśnimy – kto startuje, a kto zrezygnował z organizacji sezonu.

Wszystkie informacje czerpaliśmy za pośrednictwem portalu American Football International.

PORTUGALIA

Portugalska Federacja Futbolu Amerykańskiego odwołała sezon ze względu na pandemię koronawirusa. Przed zapadnięciem ostatecznej decyzji o odwołaniu zmagań drużyny Porto Mutts i Cascais Crusader prowadziły w swoich grupach (północnej i południowej), posiadając bilans 3-0. Portugalska federacja podjęła decyzję, że nie dostanie wyłoniony mistrz kraju i rozgrywki zamknięto bez jakichkolwiek rozstrzygnięć. Na ten moment tamtejsze zespoły skupiają się na ustalaniu formatu rozgrywek na kolejny rok i dążą do tego, by powrócić do trenowania przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa oraz poziomu sanitarnego.

HISZPANIA

Hiszpania podobnie jak Portugalia odwołała swoje rozgrywki w połowie sezonu. 12 marca, kiedy oficjalnie zawieszono zmagania, drużyny uczestniczące w lidze miały na swoim koncie rozegranych pięć spotkań. Badalona Dracs oraz  Las Rozas Black Demons pozostały niepokonane, uzyskując bilans 5-0, jednakże nie zostanie wyłoniony spośród nich mistrz kraju. Co ważne – w komunikacie odnoszącym się do odwołania zmagań poinformowano, że nie będzie awansów oraz spadków. Drużyny zachowały swoje pozycje na przyszły rok.

SERBIA

Sezon w Serbii miał się rozpocząć pod koniec marca, jednak sytuacja związana z koronawirusem uniemożliwiła jego inaugurację. Zdecydowano, że rozgrywki zostaną przesunięte na jesień, a dokładna data startu to 5 września. Tamtejsze zespoły mają czas na zgłoszenie swoich akcesów do 30 czerwca. Warto wspomnieć, że rozgrywki zostaną przeprowadzone bez udziału graczy importowanych z innych krajów. Wyjątek stanowią gracze z państw otaczających Serbię. Zdecydowano się na taki krok, by w przypadku powrotu sytuacji kryzysowych, umożliwić tym zawodnikom jak najłatwiejszy powrót do swojego kraju.

SZWAJCARIA

W Szwajcarii zaplanowano start rozgrywek na 15 sierpnia. W zmaganiach weźmie udział osiem zespołów, które podzielone zostaną na dwie grupy (wschodnią i zachodnią), by maksymalnie zminimalizować koszty podróży. Drużyny rozegrają po dwa mecze z każdym grupowym rywalem (u siebie i na wyjeździe). Po zakończeniu fazy grupowej, od razu przejdziemy do półfinałów. Zakończenie sezonu w Szwajcarii planowane jest na koniec października. Miejsce rozegrania finału nie jest jeszcze znane. W składach drużyn zabraknie graczy importowanych. Jedynym wyjątkiem są gracze europejscy, którzy zostali wcześniej zgłoszeni.

WĘGRY

Węgierska federacja planuje zorganizować sezon od 20 sierpnia do 29 listopada. Początkowo liga miała wystartować w składzie z 6 drużynami: Budapest Wolves, Budapest Cowbells, Györ Sharks, Fehervar Enthroners, Kiev Capitals oraz Miskolc Steelers, jednakże teraz ta ilość nie jest tak oczywista. Jak łatwo można zauważyć, w lidze węgierskiej występują drużyny z Ukrainy. Z racji tego, że na dzień dzisiejszy granice węgiersko-ukraińskie są zamknięte, występy ukraińskich zespołów stoją pod znakiem zapytania. Węgrzy zbierają chętne drużyny do gry. Termin składania wniosków upłynął 12 czerwca.

WIELKA BRYTANIA I IRLANDIA

Sezony na wyspach zostały odwołane

HOLANDIA

Sezon w Holandii został odwołany

WŁOCHY

Sezon we Włoszech został odwołany

NIEMCY

30 maja na wideokonferencji klubów GFL oraz GFL2 doszło do ustaleń, które potwierdziły start najsilniejszej ligi w Europie w terminie od września do listopada. 32 zespoły (16 GFL / 16 GFL2) dały zielone światło, aby kierownictwo ligi rozpoczęło prace nad terminarzem rozgrywek. Cały sezon będzie musiał być zorganizowany ze szczególnym uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Pierwsza kolejka planowana jest na 5-6 września, a finał ligi na 14 listopada. Warto zaznaczyć, że żadna drużyna z GFL nie spadnie, natomiast zwycięzca GFL 2 będzie miał możliwość awansu do wyższej klasy rozgrywkowej w następnym sezonie.

CZECHY

Start ligi czeskiej planowany jest na 15 sierpnia. Wszystkie ligi z sezonami dłuższymi niż sześć meczów rozpoczną się 15 sierpnia. Tydzień później rozpoczną się ligi z mniej niż siedmioma meczami. Liga czeska potrwa do początku listopada z ograniczeniem wiekowym każdego, kto urodził się w 2001 roku i wcześniej (19 lat i więcej). Juniorzy nie będą mogli grać jednocześnie w drużynie męskiej i młodzieżowej.

POLSKA

W Polsce planuje się rozegrać skrócony sezon w oknie 12 tygodni od 29 sierpnia do 15 listopada. Więcej informacji wkrótce.

Leave a comment