Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy Was o nowo powstałym Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce. Rozmawialiśmy z Dawidem Białym o planach i pomysłach na nadchodzące miesiące, udostępnialiśmy oficjalną stronę internetową oraz fanpage. Od tego czasu sporo się wydarzyło. Związek nie próżnuje i aktywnie konsultuje się z Ministerstwem Sportu, abyśmy mogli wszyscy jak najszybciej wrócić na boiska w pełnych składach.
Czas pandemii koronawirusa jest dla wszystkich ciężkim okresem. Od kilku miesięcy powinniśmy emocjonować się sezonem w przynajmniej dwóch klasach rozgrywkowych Ligi Futbolu Amerykańskiego. Niestety, rzeczywistość pokrzyżowała nam te plany, lecz niektóre organy nie próżnowały i prężnie działały, wzajemnie się konsultując i zacieśniając kontakty między sobą.
Związek Futbolu Amerykańskiego kilka dni temu wysłał do Ministerstwa Sportu oraz do wszystkich klubów propozycję “odmrażania” dyscypliny w naszym kraju. Jeśli aktywnie śledzicie wiadomości i wszelkiego rodzaju informacje o luzowaniu obostrzeń, to wiecie, że kilka tygodni temu umożliwiono drużynom trenowanie na orlikach i boiskach. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że ilość zawodników, która jednocześnie może przebywać na murawie, wyklucza trenowanie w pełnym składzie lub organizację jakiejkolwiek gry wewnętrznej typu offense vs defense + rezerwowi i trenerzy. To samo tyczy się organizacji meczów – futbol jest dyscypliną sportu, która podczas dnia meczowego skupia na obiekcie sporą ilość ludzi: zawodnicy, trenerzy, fizjoterapeuci, ludzie z klubu, ball boye, osoby odpowiedzialne za łańcuch. Mecz futbolowy to (nawet w najmniejszych przypadkach) minimum 100 osób na obiekcie.
Związek Futbolu Amerykańskiego przeanalizował te problemy i przedstawił je w formie prezentacji wraz ze szczegółowym opisem, który trafił do Ministerstwa Sportu. Wśród najważniejszych propozycji wyróżnić możemy:
- Dopuszczenie możliwości udziału kibiców dopiero w momencie jasnego przyzwolenia i z uwzględnieniem obostrzeń wymaganych przez Ministerstwa Sportu
- Do udziału w treningach, a także meczach, zarówno wśród zawodników, jak i osób funkcyjnych, zostaną dopuszczone jedynie osoby nie przejawiające symptomów zarażenia wirusem COVID-19. Edukacja w dziedzinie prewencji przed koronawirusem to absolutny priorytet
- Odkażanie rąk oraz mierzenie temperatury będzie standardową procedurą przy wejściu na obiekt treningowy/meczowy. Osoby funkcyjne oraz trenerzy będą wyposażeni w maseczki oraz rękawiczki ochronne
- maksymalnie 120 osób na obiekcie meczowym w tym zawodnicy, sztaby trenerskie, lekarze i fizjoterapeuci, sędziowie, obsługa meczu, media (liczba ta została zwiększona do 150 po ostatnim wystąpieniu Premiera Mateusza Morawieckiego)
- Podzielenie obiektu sportowego na strefy
To tylko część propozycji. Cały plan “odmrażania” dyscypliny został umotywowany trzema priorytetami:
- Jak najszybszym powrotem do regularnych treningów
- Zachowaniem ciągłości rozgrywek
- Powrót do zmagań ligowych przy wyjątkowym podziale, gwarantującym minimalizację kosztów organizacyjnych.
“Jako podmiot zrzeszający wszystkie kluby futbolu amerykańskiego w Polsce niezmiernie się cieszymy, że nasze sugestie zostały uwzględnione przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sprawna komunikacja w dziedzinie planu odmrożenia rozgrywek jest świetnym zwiastunem dla uzyskania przez nas statusu Polskiego Związku Sportowego. Mamy poczucie, że jako dyscyplina wreszcie przebiliśmy szklany sufit i dotarliśmy do świadomości administracji państwowej. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że możliwość powrotu do rywalizacji jesienią 2020 będzie warunkiem decydującym o przetrwaniu klubów futbolu amerykańskiego w Polsce i dokładamy wszelkich starań, by te wyszły z pandemicznego kryzysu z jak najmniejszą stratą. Od tego właśnie jesteśmy, by walczyć o lepszą przyszłość dla naszego sportu.” – Karolina Janas, główny sekretarz ZFAP.
Warto wspomnieć też o proponowanych strefach, na które miałoby być podzielone boisko. Dla zachowania bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wszystkich uczestników meczu rozdzielono box dla zawodników na formację ataku, obrony i formacje specjalne. Swój “kącik” mają mieć także fizjoterapeuci oraz osoby funkcyjne z klubu. Media oraz wszystkie inne osoby odpowiedzialne za transmisję meczu zostały wydzielone poza obręb strefy zawodniczej.
Czekamy na kolejne ruchy i działania Związku Futbolu Amerykańskiego oraz na oficjalne stanowisko ligi, która jak dobrze wiemy – zajmuje się organizacją rozgrywek. Miejmy nadzieję, że już wkrótce wrócimy na boiska oraz na trybuny.