Winter Flag Bowl rozgrzewką przed Super Bowl

13 lutego, w dzień SuperBowl, w którym zmierzą się ze sobą Los Angeles Rams i Cincinnati Bengals w Sosnowcu na boisku pod balonem „Kresowa Hala Piłkarska” odbędzie się Winter Flag Bowl. Turniej zorganizowany przez Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce ma za zadanie promować tę bezkontaktową formę futbolu. Po sukcesie zeszłorocznego turnieju flagówki w Rybniku oraz corocznie organizowanego przez Daniela Piechnika Beach Bowl Kolbudy, ZFAP stawia na rozwój Futbolu Flagowego w Polsce. Winter Flag Bowl zainauguruje cykl flagowych imprez, które ZFAP zaplanował na rok 2022.

„Aby aktywnie spędzić czas grając w futbol flagowy wystarczy: piłka, boisko, pasy z flagami oraz chętni do zabawy, bez ograniczeń wiekowych. Łatwość w rozpoczęciu „flagówkowej zajawki” sprawia, że w szybkim tempie zyskuje ona na popularności. NFL wspólnie z IFAF nieprzypadkowo dokładają wszelkich starań, aby to właśnie ta odmiana futbolu stała się sportem olimpijskim. Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce z uwagą obserwuje światowe trendy i jesteśmy zdeterminowani, aby wykorzystać pełnię potencjału, jaka kryje się w futbolu flagowym. Mogę zapewnić, że Winter Flag Bowl jest jedynie startem „flagówkowej ofensywy” ZFAP” – Dawid Biały, Prezes Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce.

Winter Flag Bowl odbędzie się pod zadaszonym boiskiem “Kresowa Hala Piłkarska”, które znajduje się w Sosnowcu przy ul. Kresowej. Imprezę o godzinie 10:00 rozpocznie U-16 Showcase, podczas którego rywalizować będą ze sobą najmłodsi adepci futbolu amerykańskiego z całej Polski

„Do tego turnieju podchodzimy bardzo podekscytowani – każda okazja do gry jest dla nas motywacją do cięższej pracy i stawania się lepszym. W przeszłości udawało nam się organizować małe turnieje Futbolu Flagowego dla najmłodszych, jednak Winter Flag Bowl to największy turniej spośród tych, w których dotychczas braliśmy udział. W dodatku organizowany przez Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce. Bardzo cieszy także udział drużyn seniorskich – najmłodsi zawodnicy będą mogli z pewnością wiele się nauczyć od starszych, bardziej doświadczonych zawodników” – Karol Chodor, trener młodzieżowej drużyny Metropolitans.

Na murawie boiska Kresowej Hali piłkarskiej zobaczymy między innymi reprezentantów Panthers Wrocław w barwach „Średniaków z Europy”, drużynę złożoną z sędziów Polskiego Stowarzyszenia Sędziów Futbolu Amerykańskiego, czy głodnych zwycięstwa po zajęciu 3. miejsca w zeszłorocznym Beach Bowl Kolbudy “Nadal bez nazwy”. Nie zabraknie także drużyny aktualnych mistrzów Polski zespół Północ składa się w głównej mierze z zawodników Bydgoszcz Archers oraz dawnych Seahawks Gdynia.

„Na pierwszy turniej organizowany przez ZFAP w Rybniku jechaliśmy dla czystej zabawy, jednak po pierwszym meczu aura miłości zniknęła. Większość z nas doświadczenie zbierała w tej kontaktowej odmianie futbolu, a pewien weteran powiedział kiedyś, że grą w futbol trzeba się bawić – a przegrywanie nikogo nie bawi. Jedziemy dla zabawy, ale nie mamy zamiaru nikomu odpuszczać.” – Tomek Nowak, kapitan zespołu Nadal Bez Nazwy.

„Pomysł na wzięcie udziału w turnieju zrodził się na siłowni w głowie Jakuba Ruszkowskiego i Bartka Dziedzica. W składzie znajdują się pasjonaci futbolu i przeciętni Europejscy Zawodnicy więc do udziału nikogo nie trzeba było namawiać”. – Daniel Jagodziński, Średniaki z Europy.

Łącznie zaplanowano 24 spotkania, zakończone o godzinie 18 finałem i dekoracją zwycięskiej drużyny. Turniej z pewnością będzie ciekawym flagówkowym widowiskiem i zapowiada rozwój tej odmiany futbolu w Polsce. Po emocjach związanych z Winter Flag Bowl ZFAP zaprasza wszystkich chętnych na oficjalne After Party w Underground Pub, podczas którego przewidziane jest m.in. wspólne oglądanie Super Bowl LVI.