Podsumowanie finału PFL9

Oficjalnie zakończyliśmy rywalizację na poziomie seniorskim w Polskiej Futbol Lidze. Mistrzostwo w rozgrywkach dziewięcioosobowych powędrowało w miniony weekend do Bielawa Owls, którzy w rozgrywanym na wyjeździe finale rozgromili Armadę Szczecin 42:0.

Pojedynek ten znakomicie rozpoczął się dla przyjezdnych, którzy swoją pierwszą serię ofensywną zakończyli przyłożeniem Dawida Brzozowskiego po kilkunastojardowej akcji podaniowej. Biegacz Owls próbował także podwyższyć za dwa „oczka”, lecz tym razem nie udało mu się złapać podania Pawła Sołtysiaka. W tej samej części meczu Brzozowskiemu po raz drugi udało się zameldować z piłką w polu punktowym, tym razem po 22-jardowej akcji podaniowej. Podwyższenie okazało się udane i „Sowy” prowadziły wówczas już 14:0. Szczecinianom w końcówce pierwszej kwarty udało się nieco zbliżyć do pola punktowego rywali, lecz Owls nie wpuścili przeciwników nawet w redzone. Armada nie wykorzystywała swoich szans, czego nie można powiedzieć o gościach. Bielawianie w drugiej kwarcie powiększyli swoją przewagę. Najpierw 10-jardowym biegiem w endzone popisał się Dawid Brzozowski, a dwa punkty dołożył również po akcji dołem Szymon Stawski. Gospodarzom udało się odpowiedzieć przyłożeniem, lecz w wyniku przewinienia po ich stronie, akcja nie mogła zostać uznana i dorobek punktowy Armady wciąż był zerowy. Pierwsza połowa zakończyła się zatem wynikiem 0:22.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od błyskawicznego przyłożenia Dawida Brzozowskiego, któremu udało się przebiec ponad połowę boiska, lecz wobec przewinienia jego kolegi z drużyny, arbiter musiał cofnąć akcję. Ta seria ofensywna i tak zakończyła się jednak touchdownem Owls. Ostatecznie na listę punktujących wpisał się Paweł Sołtysiak, popisując się 9-jardową solową akcją. Za dwa punkty po odegraniu Szymona Stawskiego podwyższył Marcel Stawski. Nie minęło wiele czasu, a goście powrócili do ataku, który przyłożeniem po 5-jardowej akcji sfinalizował Dawid Brzozowski. Bielawianie próbowali podwyższać akcją podaniową, lecz piłka posłana przez Pawła Sołtysiaka tym razem nie znalazła adresata. Brzozowski błyszczał w starciu finałowym nie tylko w ofensywie. W ostatniej kwarcie gwiazdor „Sów” zanotował interception po próbie przeprowadzenia przez Armadę dalekiej akcji podaniowej. Dawid Brzozowski został również niedługo później autorem ostatniego w tym starciu przyłożenia. Jego udany bieg z piłką przez pół boiska ustalił rezultat końcowy meczu finałowego na 42:0 dla Bielawa Owls.

To dla nas bardzo udany sezon, cieszymy się z finalnego wyniku i jednocześnie wiemy, że nie spadło nam to z nieba, a zapracowaliśmy na to, budując od lat drużynę w oparciu o solidny program juniorski. Mamy świetnych, utalentowanych i wyszkolonych zawodników, którzy wiedzą jak wygrywać. Z Armadą spodziewaliśmy się znacznie bardziej zaciętego finału. To mocna drużyna, której nikt nie pokonał od ponad 2 lat, więc nawet nie mogliśmy sądzić inaczej. Każdego dnia w dwutygodniowych przygotowaniach do finału w naszym 3-osobowym sztabie trenerskim: Ja, Emil Mikuła i Thomas Smythe omawialiśmy w oparciu o kolejne nagrania meczowe mocne i słabe strony Szczecina. Byliśmy już nieco zmęczeni sezonem, ale motywowaliśmy się, że to już ostatni mecz i musimy stworzyć najlepszy plan na grę, tak aby zdobyć tytuł, który zostanie z nami na zawsze. Game Plan zadziałał, już po pierwszych minutach na boisku czułem jako rozgrywający i trener, że przeciwnik nie ma prawa nas niczym zaskoczyć. Cała drużyna tego dnia zagrała wzorowo i po czterech kwartach mogliśmy świętować zwycięstwo w lidze – powiedział po triumfie w meczu finałowym rozgrywający oraz szkoleniowiec Bielawa Owls, Paweł Sołtysiak.

Armada Szczecin – Bielawa Owls 0:42 (0:14, 0:8, 0:14, 0:6)

I kwarta
0:6 – przyłożenie Dawida Brzozowskiego po 12-jardowej akcji po podaniu Pawła Sołtysiaka
0:14 – przyłożenie Dawida Brzozowskiego po 22-jardowej akcji po podaniu Pawła Sołtysiaka (podwyższenie za dwa punkty Dawid Brzozowski)

II kwarta
0:22 – przyłożenie Dawida Brzozowskiego po 10-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Szymon Stawski)

III kwarta
0:30 – przyłożenie Pawła Sołtysiaka po 9-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Marcel Stawski)
0:36 – przyłożenie Dawida Brzozowskiego po 5-jardowej akcji po podaniu Pawła Sołtysiaka

IV kwarta
0:42 – przyłożenie Dawida Brzozowskiego po 46-jardowej akcji biegowej