PFLJ 2022 – Zapowiedź week 2

foto: Łukasz Skiwot

Drugi tydzień z rozgrywkami PFLJ to dwa spotkania w grupie południowej. Do gry wkraczają Kraków Kings oraz Panthers Wrocław. Północ tym razem pauzuje.

Kraków Kings vs. Silesia Rebels Katowice
Sobota, 10 września
Kickoff 12:30

Juniorzy Kraków Kings wkroczą na ligowe boiska dopiero w drugim tygodniu zmagań. Podobnie jak dla wielu zespołów w Polsce, tak samo w Krakowie sekcja juniorska to bardzo ważny element organizacji i poświęca się jej sporu uwagi. Rok temu Kings byli czwartym młodzieżowym zespołem w kraju, przegrywając w meczu o 3. miejsce z Panthers Wrocław 20:34. Intensywne przygotowania i przeprowadzone rekrutacje mogą poskutkować tym, że młodzi królowie powalczą o najwyższe cele w sezonie 2022. Najważniejszym wydarzeniem w trakcie przedsezonowych przygotowań Kings Youngblood niewątpliwie był sparing we Włoszech z reprezentacją U19 rzymskiego regionu Lazio. Był to jednocześnie kolejny w historii polskiego futbolu międzynarodowy sparing zespołów młodzieżowych (2016, Panthers Wrocław vs. Hamburg Huskies). Kings wygrali 24:20, a nagrodę MVP meczu otrzymał Artur Makuła. Tuż przed startem sezonu odbył się także tradycyjny dla Kings obóz, a weryfikacja tych intensywnych przygotowań już w najbliższą sobotę o 12:30 na stadionie Juvenii w Krakowie.

„Nasz okres przygotowawczy był bardzo ekscytujący z powodu wyjazdu do Rzymu. Myślę, że dzięki niemu mogliśmy się skupić na istotnych aspektach gry, techniki, ale też logistyki. Z naszego roster’u ubyło kilku zawodników z uwagi na ich wiek, ale wszelkie braki zostały zapełnione bez problemu nowymi zawodnikami czy też zmianami niektórych pozycji np. jak ja teraz będę grał na Safety, a rok temu był to RB. Nasz sztab to oczywiście nasze niezastąpione Football Moms, które dbają o nasze bezpieczeństwo i potrzeby. Na kilka dni przed pierwszym meczem przede wszystkim skupiamy się nad analizą taktyczną i dostrajaniem playbook’ów. Graliśmy już sparing z Falcons, więc zdajemy sobie sprawę z ich trudnej sytuacji. Dlatego też liczymy na równy mecz z Katowicami, ponieważ właśnie takie są najciekawsze do oglądania i najbardziej wartościowe do przyszłych analiz błędów oraz poprawy. Będzie to konieczne, by móc zawalczyć o więcej niż w poprzednim sezonie.” – Filip Suwada, Kraków Kings.

„Do każdego rywala podchodzimy z szacunkiem i pokorą, aby nie było żadnych niespodzianek, nastawiamy się na wymagający mecz, ale mimo to czujemy wygraną dzięki naszemu przygotowaniu.” – Patryk Stefańczyk, Kraków Kings.

Młodzieżowcy Rebels na otwarcie rozgrywek wysoko pokonali swojego lokalnego rywala w derbach Śląska 49:0 i udowodnili, że myślą poważnie o zajęciu miejsca premiowanego awansem do półfinałów ligi PFLJ. W trakcie spotkania bardzo dobrze pokazali się Łukasz Oberaj oraz Hubert Stępień, którzy zdobyli po dwa przyłożenia oraz Michał Musiał, który zanotował pick six. Zwycięstwo na start sezonu na pewno cieszy, lecz przed Rebeliantami prawdziwy sprawdzian umiejętności w Krakowie. Wszyscy wiemy, jak mocno Kings przygotowywali się do tegorocznego sezonu juniorskiego i już na starcie będą chcieli zaprezentować swoje umiejętności. W przypadku Rebels kluczową rolę odgrywa także czas, ponieważ będzie to dla nich mecz tydzień po tygodniu. Pierwsze spotkanie być może nie należało do najbardziej wymagających, ale mogą czuć je w nogach. W sobotę przekonamy się, jak sobie z tym poradzą.

„Czasu na przygotowanie się do meczu z Kings było naprawdę mało, ale myślę że cała drużyna włożyła sporo pracy w te przygotowania. Myślę, że jesteśmy gotowi na ten mecz i jestem pewny, że stawimy spory opór w tym meczu. Cała drużyna będzie dążyć do tego, aby mecz skończył się po naszej myśli jak poprzedni. Zdajemy sobie z tego sprawę, że Kings są bardzo dobrze przygotowani na ten sezon sparingi, campy cała ich praca wyjdzie na boisku, lecz nasza drużyna też odbyła sparingi i różnorodne treningi i myślę, że jesteśmy też bardzo dobrze przygotowani. Wszystko okaże się na meczu, na który wszystkich serdecznie zapraszam.” – Łukasz Oberaj, Silesia Rebels Katowice.

Tychy Falcons vs. Panthers Wrocław
Niedziela, 11 września
Kickoff 13:00

Tyskie Sokoły nie mogą zaliczyć powrotu do juniorskiego futbolu do najbardziej udanych. Wysoka porażka w derbach Śląska z lokalnym rywalem na pewno boli, a na dodatek trzeba przygotować się na kolejny mecz z niezwykle trudnym rywalem z Wrocławia. Chyba trzeba powiedzieć otwarcie, że juniorzy Falcons przede wszystkim będą starali się zbierać doświadczenie w każdym kolejnym meczu i wyciągać wnioski ze spotkań z mocniejszymi rywalami. Kluczowe dla młodych graczy z Tych będzie to, by to doświadczenie i cenne lekcje przełożyły się na boiskowy rozwój.

Trzecia drużyna juniorska z ubiegłego sezonu wkracza do rywalizacji w drugim tygodniu zmagań w lidze PFLJ. Seniorzy Panter przed tygodniem oficjalnie zakończyli sezon w European League of Football, więc teraz cała uwaga skupia się na młodych adeptach klubu z Wrocławia. Ogromne doświadczenie sztabu trenerskiego, wielokrotne sukcesy i przede wszystkim ambitni gracze to siła najlepszej futbolowej organizacji w kraju. W niedzielę pierwszy sprawdzian umiejętności i oficjalnie przekonamy się, jaką siłą w tym sezonie dysponują młode Pantery.

“Skład na ten rok wygląda bardzo solidnie,  moim zdaniem lepiej niż rok temu. Mamy dużo zawodników, którzy mogą grać na wielu pozycjach, zdobywać punkty w ofensywie jak i znakomicie zatrzymywać atak rywali w defensywie. Za szkolenie odpowiada wielu trenerów, głównym jest Miłosz Maćków, który głównie zajmuje się ofensywą. Pomagają mu Przemek Banat oraz Murillo Machado znani z grania w A składzie. Za defensywę odpowiedzialny jest Przemysław Lewszyk, któremu pomaga Marcin Gawroniak oraz Szymon Romanowski. Sztab trenerski jest naprawdę duży, więc każda grupa pozycyjna ma specjalną do tego osobę. Okres przygotowawczy przebiegł naprawdę dobrze, odpowiedzialny za nie jest Damian Kwiatkowski, który świetnie nas rozwinął pod kątem motorycznym i siłowym. Praca na siłowni i treningi biegowe przyniosą rezultaty już w najbliższą niedzielę. Jeśli chodzi o treningi stricte footballowe to trenujemy w sprzęcie już od dawna i jesteśmy obyci z kontraktem fizycznym na sezon. Do rywala zawsze podchodzimy z szacunkiem, nie lekceważymy i chcemy wyjść na mecz zachowując zimną krew od początku do końca spotkania. Jesteśmy dobrze przygotowani do meczu, ale w sporcie może się wszystko wydarzyć, dlatego nie będę robić żadnych predykcji na mecz.” – Maciej Krupa, Panthers Wrocław.