PFL2 – prezentacja drużyn w sezonie 2023

Gdy najwyższa klasa rozgrywkowa jest już na półmetku fazy zasadniczej, druga liga rozpocznie swoje zmagania. W ten weekend po raz pierwszy zobaczymy na boisku mecz w ramach PFL2. Po wielu perturbacjach organizacyjnych wyklarowało się siedem zespołów z różnych stron naszego kraju, które zawalczą o mistrzostwo. Do rywalizacji przystąpią Białe Lwy Gdańsk, Angels Toruń, Rhinos Wyszków, Dukes Ząbki, Armia Poznań, Wilki Łódzkie oraz Tytani Lublin. Zapraszamy na krótką prezentację każdej drużyny. 

Białe Lwy Gdańsk 

Dwa lata temu zespół z województwa pomorskiego wywalczył uczestnictwo w play-offach drugiej ligi. Przegrał wtedy zaledwie jednym przyłożeniem z Wilkami Łódzkimi. Zeszłoroczny sezon musi jednak odciąć grubą linią. Gdańszczanie borykali się z wieloma problemami oraz  nie wygrali ani jednego meczu w Polskiej Futbol Lidze. Lwy zapewniają, że mocno przepracowali off-season i wrócą na murawę z pełną motywacją i nową świeżością. Ogłosili też kilku zawodników, którzy zasilą skład drużyny. Do składu weszli m.in.: Maciej Szymański, Maciej Donaj, Andrzej Mazanek oraz Adrian Gęsicki Zmiany zaszły także w sztabie trenerskim. Funkcję head coacha objął Filip Sarnecki, który będzie też pełnił funkcję koordynatora ofensywy. 

Podchodzimy do obecnego sezonu z umiarkowanym optymizmem. Trenujemy nieprzerwanie od października, a od stycznia weszliśmy w sprzęt, dzięki czemu mogliśmy spokojnie przygotować się do nadchodzących rozgrywek. Przed rozpoczęciem offseasonu postawiliśmy sobie kilka kluczowych celów jeśli chodzi o przygotowanie zawodników. Pierwszym z nich było stworzenie warunków treningowych, które najbardziej przypominają sytuację meczową. W skrócie: jak największa ilość gier właściwych. Drugim było poprawienie świadomości boiskowej, poprzez sesje teoretyczne oraz wspólne analizy nagrań treningowych. Dzięki dobremu przygotowaniu motorycznemu udało nam się uniknąć poważniejszych kontuzji w drużynie. Pozwala to nam korzystać z całkiem sporego rostera w tym sezonie. Uważam, że optymalnie wykorzystaliśmy warunki oraz narzędzia, które mieliśmy, aby w obecnym sezonie zmazać plamę z poprzedniego roku”.  – powiedział o nadchodzących rozgrywkach trener gdańszczan.

Białe Lwy pierwsze spotkanie rozegrają 6 maja w Wyszkowie gdzie zmierzą się z aktualnymi mistrzami PFL9 Rhinos. 

Angels Toruń 

Przez dwa sezony z rzędu toruńskie Anioły wywalczyły uczestnictwo w play-offach „dziewiątek”. Dwukrotnie zespół zakończył rywalizację w półfinale. W 2021 ulegli Bielawie Owls, a w poprzednich rozgrywkach z Wilkom Łódzkim. W tym roku drużyna zdecydowała się pójść o krok wyżej i powalczy w PFL2. Angels nie ogłosili większych transferów, a zespół ponownie jako trener główny poprowadzi Matthew Kershey. Na murawie w barwach klubu nie zobaczymy też czołowych zawodników z lat poprzednich: Jakuba Mazana, Kacpra Rokicińskiego oraz Huberta Freja. Nie oznacza to, że ekipa z kujawsko-pomorskiego będzie mocno osłabiona. Od lat sekcja juniorów prezentuje się bardzo dobrze i prawdopodobnie to oni będą stanowić o sile drużyny. Młodzieżówka w sezonie 2021 zdobyła wicemistrzostwo kraju, a rok temu wypracowała udział w półfinale PFLJ. Anioły na starcie rywalizacji podejmą 7 maja Dukes Ząbki na swoim boisku. 

Rhinos Wyszków 

Drużyna z Wyszkowa dwa poprzednie sezony rywalizowała w PFL9. W 2021 roku wywalczyła udział w ćwierćfinałach gdzie uległa Armadzie Szczecin. W ubiegłym roku sięgnęła po mistrzostwo w dziewięcioosobowej odmianie futbolu. W finale Nosorożce pokonały Wilki Łódzkie 26:24. Warto tu zaznaczyć, że ekipa z województwa mazowieckiego nie przegrała ani jednego spotkania. Teraz powalczą w wyższej lidze. Do rywalizacji w drugiej lidze przygotowywali się pod czujnym okiem trenera głównego Bartosza Szymańskiego. Ofensywą pokieruje Dominik Młynarski, a defensywą Jarosław Rzemek. W składzie nie zaszło wiele zmian. Na boisku zobaczymy zawodników znanych z poprzednich sezonów. Jedyną zmianą transferową w rosterze jest powrót z Warsaw Mets Jakuba Gajewskiego. 

Przygotowania do sezonu przebiegły sprawnie. Zrealizowaliśmy cały plan ustalony przed sezonem. Chociaż okres był bardzo krótki, jesteśmy zadowoleni z progresu. Stawiamy na rozwój naszych zawodników. Budujemy skład na młodzieży. Na 40 osób aż 16 to zawodnicy U19 i to w większości starterzy. Patrząc na kilka przykładów drużyn z Polski i tego co aktualnie się dzieje w naszej lidze nie stawiamy na jednoroczne transfery, bo w perspektywie czasu to zawsze wychodzi źle. Nie nakręcamy się na sztuczne wykręcenie wyniku, a na ogrywanie i budowę składu lokalnego w perspektywie kilku sezonów tak jak to miało miejsce rok temu, gdzie wygraliśmy ligę naszymi wychowankami. Sezon będzie ciężki i wymagający, ale w każdym meczu będziemy walczyć o jak najlepszy wynik. Cieszymy się z powrotu do formuły 11-osobowej i wierzymy, że ten sezon będzie ciekawy i emocjonujący!” – powiedział przed rozpoczęciem PFL2 prezes wyszkowskiej drużyny Piotr Wykowski. 

Pierwszy mecz Rhinos Wyszków rozegrają 6 maja na swoim stadionie. Zmierzą się wtedy z Białymi Lwami Gdańsk. 

Dukes Ząbki 

Książęta są kolejną drużyną, która zdecydowała się przejść z „okrojonej” do „pełnej” wersji futbolu amerykańskiego. W ogłoszeniach przedsezonowych możemy znaleźć sporą ilość wzmocnień, które zasilą skład zespołu. Na tej liście znajdują się m.in.: Patryk Gastołek, Artem Nitiewski, Bartosz Sikora, Michał Złoczański, Michał Główka czy Maciej Gromnicki. Jako trenera głównego zobaczymy Phillipa Dillona, funkcję defensive coordinatora będzie pełnił Makis Kyrkos. 

We are excited for the new league. Its going to be a tough league but we are stronger than past sessons. Our preparations and recruiting have gone well and we believe we will surprise a few teams this year“.

Jesteśmy podekscytowani nową. To będzie ciężkie doświadczenie, ale jesteśmy silniejsi niż w poprzednich sezonach. Nasze przygotowania jak i rekrutacje poszły dobrze, dlatego wierzymy, że zaskoczymy kilka drużyn w tym roku”. – powiedział przed startem rozgrywek head coach Dukes. 

Te zmiany zapewne wpłyną na poprawę jakości gry. Ekipa z Ząbek musiała mocno przepracować okres przygotowawczy, ponieważ poprzednie lata nie należały do najlepszych w historii klubu. W 2021 roku zespół nie wygrał ani jednego spotkania, a w sezonie 2022 zdołał zwyciężyć tylko jeden mecz z Dukes Kowno. Mazowszanie pokonali wtedy Litwinów jednym punktem. Jak klub zaprezentuje się w tych rozgrywkach, będziemy mogli śledzić już od 7 maja, Dukes zagrają na wyjeździe z Angels Toruń. 

Armia Poznań 

Poznaniacy kolejny raz wybiegną na boiska drugiej ligi. Mimo zawirowań w składzie, dzięki sukcesom lat poprzednich, są jednym z faworytów nadchodzącej rywalizacji. W sezonie 2021 Wojskowi zostali mistrzami PFL2. Po wyrównanym finale pokonali Wilki Łódzkie 29:20. W poprzednich rozgrywkach zakończyli grę na półfinałach. Ulegli wtedy Jaguars Kąty Wrocławskie 16:28. W składzie wielkopolskiej drużyny zobaczymy gracza importowanego. Atak na pozycji rozgrywającego poprowadzi pochodzący z Maroka Zac Oueldsidi. Quarterbacka mieliśmy już okazję oglądać na polskich stadionach w barwach Watahy Zielona Góra. Zastąpi on na tej pozycji dobrze znanego kibicom Witolda Gajewskiego, który wraz z bratem w tym roku występuje w pierwszej lidze w Jaguars Kąty Wrocławskie. Całą drużynę poprowadzi trener główny Szymon Barczak. Asystować mu będą: Justin Cox jako trener linii defensywnej, Przemysław Szukała jako trener linii ofensywnej oraz Jakub Gerka jako koordynator defensywy, który udzielił naszej redakcji krótkiego wywiadu.

Największym celem jest oczywiście  zbudowanie solidnych podstaw pod drużynę, która mogłaby się mierzyć z zespołami z pierwszej ligi. Nie patrzymy jednak jedynie na ten rok, chociaż ma być on pierwszym etapem. Nowy Zarząd, plan reaktywacji programu juniorskiego, pozyskanie większej bazy sponsorskiej, wyszkolenie kadry trenerskiej, współpraca z grupą cheerleaderską  to kroki, nad którymi obecnie pracujemy. Sportowo największym wyzwaniem w tym roku będzie krótsza ławka zawodników, z czym musimy się mierzyć również trenersko. Z powodów osobistych takich jak praca czy rodzina nie byliśmy w stanie przedłużyć kontraktu naszemu trenerowi głównemu, który musiał wrócić do Stanów, Również w przerwie zimowej nasze szeregi opuściło kilku czołowych zawodników. Początek roku spędziliśmy intensywnie, skupiając się na rekrutacji oraz pozyskaniu wsparcia trenerskiego. Zakontraktowaliśmy nowego rozgrywającego oraz skupiliśmy się na budowie polskiej kadry trenerskiej. Jesteśmy po obozie przygotowawczym i wewnętrznym sparingu kontrolnym. Nastawienie jest bojowe i wszyscy od zarządu poprzez trenerów po zawodników już nie możemy się doczekać pierwszego meczu. Jesteśmy świadomi tegorocznych wyzwań, więc pierwszym celem sportowym są play-offy. Chcemy zaskoczyć eksplozywną ofensywą i kreatywną defensywą i mamy nadzieję, że taka gra pozwoli nam osiągnąć sukces, a jednocześnie spodoba się kibicom”.

Armia Poznań rozpocznie sezon dopiero 13 maja. Na swoim boisku podejmą drugą drużynę PFL9 Wilki Łódzkie. 

Wilki Łódzkie 

Po zdobyciu wicemistrzostwa w 2021 roku ekipa z Łodzi cofnęła się przez problemy kadrowo-organizacyjne do ligi „dziewiątek”, które zdominowała, nie przegrywając żadnego meczu aż do finału. Po raz kolejny Wilki musiały obejść się smakiem i zadowolić się srebrnym medalem. Głodni złota wejdą w nadchodzący sezon PFL2. Szeregi drużyny zasiliła spora grupa zawodników z nieistniejących już Mustangów Płock. Będą to: Daniel Przyborowski, Bartosz Więckiewicz, Wiktor Łątka, Dominik Gostomski, Przemysław Pawłowski. Do zespołu powrócą: Piotr Gąsior oraz Michał i Mariusz Bętkowscy. Mariusz rok temu występował w barwach mistrza Polski Lowlanders Białystok i będzie sporym wzmocnieniem drugiej linii obrony, będzie też pełnił razem z Michałem Kaczmarkiem funkcję koordynatora defensywy. W sztabie trenerskim zobaczymy też Dariusza Grzybowskiego jako koordynatora special teamów oraz Dextera Russell Jr, który będzie grał pierwsze skrzypce jako head coach. 

„I am proud of the dedication and hard work that the team has put in this offseason. Now it is time to show it on the field. The goal is simple for this season. We want to come out, compete, play hard and be 1-0 after every game” 

„Jestem dumny z zaangażowania jak i ciężkiej pracy, którą drużyna wykonała w offseasonie. Teraz jest czas, żeby pokazać to na boisku. Cel  jest prosty na ten sezon. Chcemy wyjść, rywalizować, walczyć i być 1-0 po każdym meczu”. – powiedział szkoleniowiec łódzkiej drużyny.

Wilki Łódzkie zainaugurują rozgrywki drugiej ligi na swoim boisku. Już w tę niedzielę tj. 30 kwietnia wyjdą na murawę i zmierzą się z Tytanami Lublin. 

Tytani Lublin 

Tytani Lublin to drużyna wysunięta najbardziej na południe w zestawieniu PFL2. W sezonie 2021 zespół rywalizował w PFL9, a w zeszłym roku grał w drugiej lidze. W obu następujących po sobie latach nie udało im się awansować do play-offów, a rozgrywki zakończyli w dolnej części tabeli swojej grupy. Włodarze drużyn są oszczędni w publikowaniu informacji o przygotowaniach do sezonu. W rosterze zobaczymy wiele znanych nazwisk zawodników, którzy od lat reprezentują barwy klubowe. Pojawiło się także sporo osób, które dopiero rozpoczną swoją przygodę z futbolem amerykańskim. W jakiej formie jest zespół ze stolicy województwa lubelskiego, będziemy mogli się przekonać już w nadchodzącym weekendzie. Tytani w niedzielę o godzinie 13:00 rozegrają na wyjeździe spotkanie przeciwko Wilkom Łódzkim.