Skarb kibica cz. 1
Futbol amerykański w Polsce w ostatnich latach nie miał lekko. Od historycznego sezonu 2006, kiedy swoje działania rozpoczęła liga PLFA (Polska Liga Futbolu Amerykańskiego) z roku na rok mogliśmy obserwować wzrost zainteresowania tą dyscypliną sportu. Na mapie Polski pojawiało się coraz więcej drużyn, przybywało zawodników do gry, a wśród społeczeństwa wzrastała świadomość o istnieniu futbolu amerykańskiego w Polsce. Najlepsze krajowe zespoły reprezentowały nasz kraj w europejskich pucharach, a w sezonie 2016 Panthers Wrocław zdobyli futbolową Ligę Mistrzów. Rok później udało się zorganizować turniej futbolu amerykańskiego na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu w ramach The World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich.
Dobra passa i konsekwentny rozwój z roku na rok ustawały. W działania PLFA wkradły się problemy. W międzyczasie powoli powstawała nowa spółka, która od sezonu 2018 stała się głównym organizatorem futbolowych rozgrywek. Liga Futbolu Amerykańskiego (LFA) została przyjęta bardzo entuzjastycznie. Głównymi hasłami reklamującymi nowy twór były: “One city one team” oraz “Nowa jakość”. Pierwsze hasło wzbudziło wiele kontrowersji wśród drużyn oraz wszystkich futbolowych pasjonatów. Z jednej strony – dążono do maksymalnej profesjonalizacji danych ośrodków, podnosząc przy tym jakość i prestiż rozgrywek, z drugiej – wywoływało to konflikty i dyskryminowało największe miasta w Polsce, które byłyby w stanie zgłosić więcej niż jedną drużynę do zmagań. Ośrodki, w których występowały po dwie drużyny, zmuszone były dokonać fuzji. Z połączenia dwóch klubów zrodzili się między innymi: Towers Opole, Armia Poznań czy Armada Szczecin.
W pierwszym roku działalności Ligi Futbolu Amerykańskiego udało się zrealizować 90% założonych celów. Przede wszystkim – wszystkie klasy rozgrywkowe bez problemu rozegrały swoje sezony, jakość meczów wzrosła, a otoczka marketingowo-promocyjna podniosła poziom względem poprzednich rozgrywek. Sezony 2019 i 2020 to spadek formy i pogłębianie się problemów LFA. Kluby wykazywały coraz większą niechęć do Ligi Futbolu Amerykańskiego i wzięły sprawy w swoje ręce. Sezon 2020 (ostatni w krótkiej historii LFA) przelał czarę goryczy. Wybuch pandemii koronawirusa jeszcze bardziej podciął skrzydła organizatorom krajowej ligi. Widać było brak pomysłu i jakichkolwiek konkretów na organizację sezonu w tym trudnym roku. Kluby musiały wziąć sprawy na swoje barki i to one praktycznie w całości ułożyły, zorganizowały i rozegrały ostatni sezon w krótkiej historii istnienia Ligi Futbolu Amerykańskiego.
Obok ligowej karuzeli i pilnowania tego, by rozgrywki w Polsce zachowały ciągłość, powoli wyklarował się pomysł stworzenia pełnoprawnego Związku Futbolu Amerykańskiego, który nie byłby prywatną organizacją czy spółką, ale transparentnym, publicznym podmiotem, zatwierdzonym przez Ministerstwo Sportu oraz International Federation of American Football (IFAF). Finalnie, w lutym 2020 zorganizowano wybory, które wygrał Dawid Biały, zostający tym samym Prezesem Związku Futbolu Amerykańskiego. Dawid to postać, która jest w środowisku futbolu amerykańskiego od bardzo dawna. Na boiskach spędził wiele godzin, użyczając swojego głosu jako komentator i konferansjer. Uczestniczył w wielu zebraniach ligowych oraz największych wydarzeniach w historii tej dyscypliny w naszym kraju. Kluby zaufały mu i poparły jego program opierający się o główne hasło “One Play at a Time”, uświadamiający wszystkich, że nie liczy się sprint, lecz długotrwały maraton w dążeniu do celu i konsekwentne realizowanie założeń krok po kroku. Program “One Play at a Time” zakłada między innymi:
- Sfinalizowanie procedur formalno-prawnych i uzyskanie statusu Polskiego Związku Sportowego.
- Dołączenie Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.
- Kooperacja z IFAF i uzyskanie oficjalnego członkostwa w najważniejszej międzynarodowej organizacji futbolowej.
- Szkolenia i certyfikacja trenerów, jako droga do kształtowania tradycji szkoleniowych – powołanie Rady Trenerów.
- Reaktywacja reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim.
Większość z tych założeń udało się zrealizować w pierwszym roku działalności Związku. Dodatkowo, w sezonie 2020 ZFAP objął patronat nad rozgrywkami Mistrzostw Polski Juniorów w Futbolu Amerykańskim (liga juniorska) i pomógł w organizacji skróconego, pandemicznego sezonu.
Dawid Biały zebrał do swojego składu osoby, dla których futbol amerykański to coś więcej niż tylko biznes i możliwość pobierania korzyści z pełnionej funkcji. Dla całego Zarządu ZFAP futbol to przede wszystkim pasja i dziedzina życia, bez której codzienność nie byłaby taka sama. Związek Futbolu Amerykańskiego tworzą:
- Dawid Biały – Prezes
- Karolina Janas – Sekretarz Generalny
- Izabella Kalinowska – Wiceprezes ds. finansowych
- Bartosz Zbroja – Wiceprezes ds. szkolenia
- Przemysław Klinger – Członek Zarządu
Nadchodzący sezon będzie dla Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce pierwszym dużym sprawdzianem. Inauguracyjny rok działalności przebiegł bardzo pomyślnie i udało się zrealizować wszystkie założone cele. Polska liga ma nowego operatora rozgrywek, który z dumą może powiedzieć, że stawia na transparentność, kooperację, rozmowę i zdrowe działania, które przy zaangażowaniu i wspólnej pracy całego środowiska futbolu amerykańskiego w Polsce, mogą przynieść wielkie sukcesy. Pracy jest wiele, a warunki są bardzo ciężkie. Sprawy nie ułatwia wszechobecna pandemia koronawirusa, która sprawia, że nie ma stuprocentowej pewności, co będzie za miesiąc/dwa/trzy. Planowanie i realizacja długotrwałych działań to bardzo trudne zadanie. Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i uda się rozegrać wszystkie poziomy rozgrywkowe oraz zorganizować zaplanowane wydarzenia.
“Rok 2021 podobnie jak 2020 rozpoczyna się od ogólnokrajowego lockdownu. Różnica jest taka, że pandemiczna specyfika nie jest już dla nas nowością i generalnie jesteśmy przyzwyczajeni do funkcjonowania w ekstremalnej rzeczywistości. Polska może pochwalić się tym, że jako jeden z zaledwie trzech krajów w Europie rozegrała przed rokiem pełen sezon. Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce konsekwentnie pracował i realizował swoje cele. Udało się dołączyć do międzynarodowych struktur IFAF, w także nawiązać ścisły kontakt z Ministerstwem, który w konsekwencji doprowadził do uzyskania oficjalnego statusu Polskiego Związku Sportowego. Futbolowe podziały to już przeszłość. Absolutnie całe środowisko jest zjednoczone w organizacji, która zdołała zbudować stabilny fundament. Za moment będziemy świadkami pierwszego kickoffu w Polskiej Futbol Lidze i podobnie jak przed rokiem zrobimy wszystko, aby rzeczywistość pandemiczna nie zakłóciła przebiegu rozgrywek. Wielkie podziękowania dla całej Związkowej drużyny, wszystkich działaczy, trenerów, zawodników, kibiców oraz każdego, kto dokłada swoją cegiełkę do rozwoju futbolu amerykańskiego w Polsce. Razem budujemy przyszłość „naszej” dyscypliny sportu. Robimy swoje i, bez względu na przeciwności, gramy dalej!” – Dawid Biały, Prezes Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce.